Zanim wprowadzisz wszystkie powyższe elementy, zadbaj o wykonanie niezbędnych pomiarów, które pomogą Ci śledzić Twoje postępy i będą źródłem dodatkowej motywacji.
Z jakich narzędzi korzystać?:
- zdjęcia; pomogą Ci śledzić jak zmienia się Twoja sylwetka w dłuższym okresie czasu, po kilku miesiącach po porstu zapominamy jak wyglądaliśmy wcześniej i jak duże postępy poczyniliśmy ;)
- masa ciała; waga pomoże śledzić zmiany, porównuj wyniki co tydzień, dzienne wahania są mocno uzależnione od nawodnienia i wielu innych czynników, a mogą negatywnie wpływać na motywację
- centymetr krawiecki; warto śledzić podstawowe obwody, takie jak udo, talia, klatka piersiowa, pomoże to określić zmiany zachodzące w składzie naszego ciała. U osób początkujących często zdarza się sytuacja, w której masa ciała się nie zmienia mimo widocznej poprawy sylwetki oraz zmniejszających się obwodów, dzieje się tak na wskutek rekompozycji ciała, często występującej u osób rozpoczynających swoją przygodę z treningiem siłowym.
- tanita; znaczna część siłowni oferuje skorzystanie z urządzeń pomiarowych działających na zasadzie bioimpedancji elektrycznej pozwalających określić zbliżony skład naszej masy ciała szacując % udział naszej tkanki tłuszczowej, mięśniowej, kostnej oraz wody w organizmie
- czynności życia codziennego; zapominamy zwracać uwagę na to co robimy w ciągu dnia, czy wchodzenie po schodach zaczęło sprawiać Ci mniej trudności, ściganie się z autobusem do przystanku stało się o wiele mniej wyczerpujące, plecy przestały boleć? To także sygnały, które pokazują, że trening i zmiana nawyków przynoszą swoje żniwa!
Skorzystaj z kilku podstawowych zasad, aby efektywnie osiągnąć swój wymarzony cel!
Grono osób zasilających szeregi siłowni stale się powiększa. Cieszy fakt, że ludzie mają coraz większą świadomość dbania o własne zdrowie. Niestety, wiele osób które decyduje się na ten krok, próbując zredukować nadmierne kilogramy tkanki tłuszczowej lub usiłując przybrać kilka kilogramów masy mięśniowej, robi to bez konkretnego planu i bardzo szybko rezygnują ze swoich postanowień ze względu na brak efektów, pomimo ciężkiej pracy.
Zastanawialiście się kiedyś dlaczego niektórym efekty przychodzą łatwiej niż innym? Sprawdź nasz krótki poradnik i zadbaj o to już dziś!
Bardzo, często ludzie wyznaczają sobie ciężkie w realizacji cele, jak „chcę schudnąć 40 kg do wakacji”, „za miesiąc chciałbym wyciskać 100kg na klatę”.
Osoba borykającą się z 30-40 kilogramami nadwagi, chudnąc 2/3kg w ciągu miesiąca może nie odczuwać motywacji, gdyż w jej głowie zostanie obraz pozostałych 30kilku kilogramów do zrzucenia, będzie czuła się jakby stała w miejscu.
Dużo lepszym sposobem jest wyznaczenie sobie pomniejszych zadań, które są realne do zrealizowania w krótszym czasie np. (schudnę 2-4kg w miesiąc) co pozwoli nam się częściej cieszyć z naszych małych sukcesów. Dodatkowo zastosowanie widełek „od” „do” pozwoli nam uniknąć niezadowolenia wynikającego z uzyskania wyniku mniejszego niż założyliśmy np. -2,5kg na wadze, gdy założeniem była utrata 3 kilogramów, czujemy wtedy niedosyt. Stosując takie widełki dajemy sobie pole manewru, a kiedy uda nam się osiągnąć wynik lepszy od założonego, czujemy motywację ze zdwojoną siłą.
Dieta wielu osobom kojarzy się z wyrzeczeniami, rygorem, rozpiską posiłków na lodówce. Tak naprawdę DIETA określa nasz styl żywienia i decyzje jakie podejmujemy, KAŻDY Z NAS JEST NA DIECIE, nie zawsze musi być ona zdrowa ;P
Prawdą jest, że aby zredukować nadmierne kilogramy musimy wytworzyć deficyt kaloryczny lub jego nadmiar przy budowaniu masy mięśniowej.
Po najmniejszej linii oporu powinniśmy określić nasze zapotrzebowanie kaloryczne i podział makroskładników, trzymając się tego, znacząco zwiększamy nasze szanse na sukces. Pomóc w tym mogą wam darmowe kalkulatory zapotrzebowania kalorycznego dostępne w internecie np. https://dietetykpro.pl/kalkulatory/ppm-harris-benedict lub aplikacje dostępne na telefon ( fatsecret, samsung health itd.) przy okazji wskażą wam rekomendacje dotyczące podziału makroskładniów ( białka, węglowodany, tłuszcze). Możecie także skorzystać z pomocy dietetyka lub trenera personalnego, aby wyliczył je dla was, bądź przygotował wam plan żywieniowy.
Uśredniając, czas trwania planu treningowego wynosi około 4-6 tygodni, niestety problem polega na tym, że niektórzy zmieniają swoje założenia treningowe częściej niż przysłowiowe rękawiczki przez co ciężko określić im, czy faktycznie ich sprawność fizyczna wzrasta, nie zagłębiając się już w takie zagadnienia jak monitorowanie intensywności bądź objętości treningowej. Zaczynając z planem ćwiczeń pobranym z internetu, ułożonym przez was, bądź trenera, starajcie się trzymać go skrupulatnie i powtarzając tą samą jednostkę treningową próbujcie podnosić poprzeczkę, wykonując dodatkowe powtórzenie lub wykonując serie z większym obciążeniem. Jeżeli zmagacie się z jakimiś kontuzjami lub odczuwacie dyskomfort bólowy podczas treningu, powinniście skorzystać z pomocy wykwalifikowanego specjalisty, który pomoże wam dobrać odpowiedni zestaw ćwiczeń i nauczy odpowiedniej, bezpiecznej techniki ich wykonywania.
Podsumowując:
określ cel i realizuj mniejsze kamienie milowe
sprawdź ile kalorii spożywasz, a ile ich potrzebujesz
zaplanuj swój trening
śledź postępy
zwracaj uwagę na czynności życia codziennego
Potrzebujesz pomocy przy ułożeniu planu treningowego, dietetycznego lub po prostu chcesz trenować pod okiem specjalistów? Sprawdź naszą ofertę i skontaktuj się już dziś!
KATtrener.pl
Zapoznaj się z Regulamin, Polityka prywatności
© Copyright 2022 by Kamil Błażejewski - trener personalny | All Rights Reserved |